Projekt za zaznavanje in spremljanje mokrišč
Mokrišča so območja, kjer občasno ali stalno zastaja voda in vključujejo močvirja, barja, mokrotne travnike, poplavne ravnice, obmorske lagune ter priobalne dele morij. Gre za biotsko izjemno pestra območja, ki hkrati opravljajo številne funkcije pomembne za ljudi, živali in naravne procese. Kljub njihovi pomembnosti pa so mokrišča eden najbolj ogroženih ekosistemov na svetu.
Projekt Satellite Detection Algorithms for Wetlands (SDA4Wetlands), ki ga financira Evropska vesoljska agencija (ESA), naslavlja te izzive z uporabo naprednih algoritmov daljinskega zaznavanja za zaznavo in spremljanje mokrišč. Pri projektu GeoCodis sodeluje s škotskim podjetjem EOLAS Insight Ltd. in estonskim podjetjem KappaZeta Ltd.
Ključni cilji projekta:
- Izbor, testiranje in validacija algoritmov za zaznavanje in spremljanje mokrišč.
- Uporaba metod daljinskega zaznavanja, ki omogočajo stroškovno učinkovito, hitro in tehnološko napredno spremljanje mokrišč.
Potek dela:
- Raziskava in analiza potreb uporabnikov: Na začetku projekta smo izvedli poglobljeno analizo obstoječe literature, zakonodaje in podatkov, hkrati pa smo preko anket in pridobili pomembne informacije s strani organizacij, ki se ukvarjajo z zaščito mokrišč. Ugotovili smo, da v Sloveniji in prav tako v tujini primanjkuje kvalitetnih podatkov o mokriščih, medtem ko je interes za pridobitev teh podatkov velik.
- Izbor kazalnikov spremljanja stanja mokrišč: Na podlagi obstoječe literature in zakonodaje, ter raziskavi potreb uporabnikov smo nato izbrali sedem kazalnikov spremljanja mokrišč. Gre za nabor merljivih parametrov, ki odražajo njihovo stanje.
- Izbor baz podatkov in algoritmov: Za testiranje smo uporabili satelitske posnetke Sentinel-1 in Sentinel-2, ki so temelj daljinskega zaznavanja. Algoritme smo izbrali na podlagi izbranih kazalnikov stanja mokrišč, saj je zaznava in spremljanje teh ključno za doseganje ciljev našega projekta.
- Testiranje in validacija algoritmov: Vse algoritme smo nato testirali, validirali in ovrednotili. Vrednotenje je potekalo v dveh delih, v prvem delu smo vsakemu algoritmu dodelili oceno od 1 do 10, glede na vnaprej izbrane kriterije. V drugem delu pa smo vsakemu algoritmu poskušali oceniti primernost za spremljanje mokrišč. Rezultati so bili prikazani v združeni evaluacijski matriki, ki omogoča primerjavo in identifikacijo možnosti za optimizacijo algoritmov.
Rezultati in potencial:
Rezultati projekta so bili spodbudni – vsak izmed testiranih algoritmov je bil primeren za spremljanje vsaj enega kazalnika stanja mokrišč.
Vizija za prihodnost:
Mokrišča imajo globalen pomen zaradi svoje biotske raznovrstnosti in ključnih ekosistemskih funkcij. Rezultati SDA4Wetlands nam dajejo odlično podlago za nadgradnjo projekta in razvoj aplikacije, ki bi omogočala dostopnost in uporabnost podatkov za strokovno in učinkovito varovanje mokrišč.
SDA4Wetlands je primer, kako lahko napredne tehnologije, kot je daljinsko zaznavanje, pomagajo pri varovanju in trajnostnem upravljanju naravnih virov.