Nadgradnja informacijskega sistema za upravljanje s pitno vodo (UPMIS) v Republiki Ugandi
Aplikacijo UPMIS za spremljanje in upravljanje z vodnimi viri v ruralnih okoljih Ugande smo v podjetju GeoCodis razvili leta 2015. Aplikacijo smo v letih uspešnega delovanja ves čas vzdrževali in jo nekajkrat že nadgradili. Najnovejšo posodobitev financira Slovenia, v sodelovanju z MGTŠ (link), CMSR (link) na pobudo Ministrstva za vode in okolje v Republiki Ugandi (https://www.mwe.go.ug/).
Cilj projekta je z visokotehnološkimi satelitskimi rešitvami posodobiti aplikacijo UPMIS. Nadgradnja obsega integracijo satelitskih podatkov sistema Kopernik- Evropske vesoljske agencije, s katerimi bo ministrstvo pridobilo dodatne informacije, ki so potrebne za določanje stanja vodovodnih omrežij in prioritetnih investicij v infrastrukturo. Posledično bo projekt prispeval k dostopnosti do čiste vode, trajnostnemu gospodarjenju z naravnimi viri in njihovi učinkoviti rabi v državi.
Projekt obsega naslednje ključne naloge:
Integracija rezultatov satelitskega zaznavanja in digitalizacija vseh obstoječih elementov vodovodnega omrežja (črpališče, cevovod, vodohran, razbremenilnik, čistilna naprava itd.), ki ga bodo po izvedenem izobraževanju opravili lokalni ugandski strokovnjaki iz obstoječih, a pomanjkljivih načrtov in dodatno na terenu s pomočjo GPS meritev. Podatke o poseljenosti bo tako mogoče združiti s podatki o vodnih virih (lokacija, kakovost, količina voda, ipd.), kar bo omogočilo vpogled v realnejše stanje o oskrbi z vodo v ruralnih območjih Republike Ugande.
S temi podatki bo Ministrstvo za vode in okolje v Republiki Ugandi lahko posodobilo investicijske načrte za izboljšanje dostopa do pitne vode v državi, saj bodo vključevali pomembne podatke o območjih poselitve, o številu ljudi, ki nimajo dostopa do pitne vode in o območjih, ki prioritetno potrebujejo izgradnjo ali razširitev vodovodnega sistema. S tem bodo lažje in bolj zanesljivo sledili ciljem trajnostnega razvoja na področju oskrbe z vodo in sanitarne ureditve.
Zagotavljanje večjih količin zdrave pitne vode ima dolgoročne vplive ne samo na prebivalce, temveč tudi na ostale sektorje gospodarstva, kot so zdravstvo, izobraževanje, turizem, kmetijstvo, in trgovino.